Akordův průvodce po Majncraftu

Ahoj! Jmenuji se Akord, ale ve hře mě můžete zastihnout pod názvem akordeon3. Po mnoha leckdy i zbytečných  dotazech na chatu jsem se rozhodl, že sepíšu takový malý průvodce pro začátečníky na tomto serveru – tzn. jak si tady můžete vydělat, seznam měst atp. Dost již planých řečí a teď hurá na průvodce!

 

Začneme serverem. Samotný server je survival bez PvP. To znamená, že je zde volné stavění, ale PvP (boj hráče proti hráči) je zakázán, nezabíjejte tedy ostatní hráče, pokud s nimi nejste domluveni, jinak vám hrozí riziko banu!

 

Kdo je kdo?

Admini, alias Godi se starají o server jako takový, je možno je zastihnout na IRC. Na serveru mají buď modrou nebo  tmavě zelenou barvu nicku. Nejsou tu od toho, aby vám odpovídali dotazy, hledali co kdo ukradl apod – nejspíš se s nimi ve hře přímo nesetkáte. Rozhodně za nimi nechoďte s žádostmi typu: „XXX mi zgriefil dům, zabanuj ho!“, od toho jsou tu moderátoři.

Moderátoři se starají o Vás, hráče na serveru. Mají červenou barvu nicku. Pokud máte nějakou potíž, někdo vám poničil domek, ukradl věci z truhel, zabil vás, oni jsou těmi, na které se máte obrátit. Prosím, neobracejte se na ně přímo, ale napište do chatu „/modreq text žádosti“, výrazně jim ulehčíte práci. Snažte se také stručně popsat, jaký problém konrétně máte. Nebojte, modi o Vašem problému ví, a budou ho řešit. Také pokud máte nějaký dotaz k pravidlům, obraťte se na ně. Je lepší se zeptat, než riskovat zbytečný ban.

Chovejte se k nim slušně a s úctou, bez nich by na serveru panovala anarchie a chaos! Dělají to zcela dobrovolně, bez nároku na odměnu a v jejich volném čase, tak se k nim podle toho chovejte. Pokud se Vám stane, že mod ve vašem případě udělá chybu, buďte tolerantní – i mod je člověk a může se zmýlit.

Ukázkový příklad jak se žádost NEPODÁVÁ!

/modreq hele pocem mam tu problem, ale fofrem, nemam na to celej den

 

Naopak, jak se žádost PODÁVÁ!

/modreq Ahoj, mám problém – někdo mi poničil barák, mohl by ses na to, prosím podívat?

 

VIP   mají oranžovou barvu. Jsou to lidé, kteří pro server udělali něco hodnotného a vyjímečného, například Moderátoři v důchodu. Chovejte se k nim s úctou!

Sponzoři Mají světle zelenou barvu. Jsou to lidé, kteří přispěli finanční částkou na server, díky tomu mají určitá privilegia, jako možnost zjistit, kdo položil nějakou kostku atp.

Obyčejní hráči  jsou hlaví populací serveru, myslím že je nemusím nijak extra popisovat :)

Začínáme na serveru!

 

Po úspěšném připojení se objevíte v troskách Archangela. Po přečtení všech tabulek se základními pravidly dostanete něco do do začátku a trochu peněz. Na serveru je plugin iConomy, díky kterému můžete zakládat obchody se surovinami, které chcete prodat. Hlavním centrem obchodu je zde Burza a Promenáda, kam se spolu brzy dostaneme.K přepočtu surovin na peníze zde slouží dřevo. Stack syrového dřeva (logů) má pevně danou hodnotu a to 64 liber, pamatujte na to!

Hned poblíž Archangela je menší cestička, kde se vám názorným způsobem ukáže, co na serveru nesmíte dělat. Ale hlavně, je tam jeden ze dvou Adminshopů ve hře – tzn obchodů, kde si můžete vyměnit dřevo na libry.

[IMG]http://i41.tinypic.com/33tp2y1.png[/IMG]

Tady máte obrázek, jak takový adminshop vypadá. Poblíž roste pár stromečků, takže je pokácejte abyste si vydělali nějaké peníze. Pokud máte hlad, hned poblíž je veřejná ubytovna a veřejná farma. Až si nasekáte dostatek logů, přesuneme se k Burze.

Po cestě z gravelu se přesuňte k velké věži a dejte se doprava směrem na Burzu – cedulka napoví. Jděte pořád rovně po cestě z písku a stone blocků osvětlenou loučemi, nikam neuhýbejte! Za pár minut se dostanete k menší kamenné stabě uprostřed pouště Gratuluji, právě jste se dostali k pískovně! Hned vedle burzy je tu také pískovna – jediný legální zdroj těžení písku a také Promenáda, která je hned vedle burzy a je v ní spoustu obchůdků s nejrůznějšími věcmi. V dolním patře také naleznete Výkupnu surovin, kde můžete prodávat věci, po kterých je momentálně poptávka.

Pro více podrobností linky níže:

http://forum.majncraft.cz/threads/promen%C3%A1da-komer%C4%8Dn%C3%AD-centrum.2304/

 

 

 

Infrastruktura

 

Je zde několik možností, jak se rychle přepravovat po serveru.

Asi prvním a nejznámějším je Nethermetro – metro v netheru. Hlavní města a důležitá centra mají svoji zastávku, využívejte toho! Metrem se dostanete téměř kamkoli a nejrychleji ze všech prostředků.

Poté tu máme CNC – Centrální Nehter Cesty. Jedná se o systém chodeb, které spojují jednotlivé menší vesničky, popřípadě soukromé ostrůvky. I jimi se dá rychle dostat na místo určení.

Jako další variantou jsou lodě. Zatím zde nemáme plně funkční systém doků, ale na středně dlouhé vzdálenosti poslouží dobře. Doporučuji pužívat Dynmapu (viz CJDZ), abyste nezabloudili.

A jako poslední zde máme chůzi. Cesty jsou jen po pár hlavních městech, ovšek pokud sprintujete a máte v sobě nějaký ten lektvar, také to není k zahození.

Samotná města mají někdy svoji vlastní infrastrukturu. Nezapomeňte, že modi nejsou váš osovní taxík! Prošením o port si akorát vysloužíte ban.

 

 

Takže, jste v centrálním dopravním bodě, už víte jakými způsoby se na serveru pohybovat, ale ještě nevíte, kde byste mohli bydlet. Připravil jsem pro vás seznam měst, kde se dozvíte jejich tématické zaměření, cenu parcely, starostu, atp. Samozřejmě, pokud chcete bydlet s někým ve vesnici, můžete, ale musíte se domluvit s konkrétní osobou – seznam vesnic by byl opravdu dlouhý. Instrukce, jak si založit vlastní vesnici uvedu níže.

 

Města

 

Kráter

Město v kráteru, styl zaměřen hlavně na budovy z sandstone, stone a nether bricků. Spíše pro zkušenější hráče – klade se důraz na zachování stylu staveb. Starosta kraterka.

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Bsto-kr%C3%A1ter.1866/

 

Winterhold

Město v sněžné oblasti, středověký až lehce fantasy styl. Starosta Raunioilla.

http://forum.majncraft.cz/threads/vesnice-winterhold.1911/

 

Karlovy Vary

Podle reálného města Karlovy Vary, cílem je vytvořit přesnou kopii města. Starosta MrHackCZ.

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Asto-karlovy-vary.2224/

 

Poruba II

Industriální město, 19 – 20 století, starosta LordF.

http://forum.majncraft.cz/threads/mesto-poruba-ii.1884/

 

Federace

Město/oblast pro stavby z různých sci – fi seriálů jako Star Wars, Star Trek apod. Starosta Zefram_Cochrane.

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Bsto-%C3%BAzem%C3%AD-federace.2137/

 

Vernehill

Steampunkové město s nádechem industrialismu. Starosta Tutifus.

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Bsto-vernehill.2159/

 

Miami

Mrakodrapové město, důraz kladen na různost mrakodrapů. Starosta Hyna4

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Bsto-miami.2543/

 

The Ark

Město z blízké budoucnosti, hlavně bílé barvy atp. Starosta Hyna4

http://forum.majncraft.cz/threads/mesto-the-ark.1908/

 

Rapture

Podmořské město ze hry Bioshock. Starosta Kratos_cz

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Bsto-rapture.2396/

 

Miracle Hill

 

Město rozkládající se na kopci a stupňovitě se svažující dolů. Starosta Monett

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Aste%C4%8Cko-miracle-hill.1900/

 

New York

Město s mrakodrapy ale i klasickou zástavbou. Starosta SKARIJJ.

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Bsto-new-york-town.1877/

 

Nové zámky

Město bez žádného tematického zaměření. Starosta PremyslOre

http://forum.majncraft.cz/threads/m%C4%9Bsto-nov%C3%A9-z%C3%A1mky.1861/

 

 

Takže nyní již víte, kam se můžete nastěhovat. Níže si můžete přečíst více pokročilé věci, jako např. jak vydělávat,  co dělat když si chci postavit něco většího, co dělat když jsem potrestán apod. Na konci také naleznete seznam nejčastejších otázek, který budu průběžně doplňovat.

 

Vlastní stavby

Pokud si chcete postavit svůj projekt, udělat něco unikátního, či si jen založit vesničku, musíte udělat téma na fóru v dané sekci. Pokud je to projekt většího rázu, měli byste mít nějaké pomocníky, dostatek surovin či aspoň dobré jméno, jinak je zde riziko, že vám projekt neschválí. Samozřejmě platí, že stavba musí být aspoň 150 kostek od ostatních. Zakádejte téma PŘED  stavbou, ne v průběhu stavby nebo dokonce až po postavení! Může se vám dost dobře stát, že se celá vaše stavba odstraní moderátory, protože nebyla schválena.

Když chcete založit vesničku, prosím, zamyslete se nad tím, jestli je to opravdu nutné. Na serveru je spoustu vesnic, které jsou dnes vyhynulé, nikdo do nich nechodí, zkrátka vesnice duchů.  Pokud chcete přesvědčit ostatní, že zrovna vaše vydrží, měli byste mít dost lidí, kteří po týdnu neutečou jinam, vaše vesnice by měla být něčím originální něčím zaujmout. Opět platí pravidlo schválení před stavbou.

 

Bany

Pokud se něčím prohřešíte, budete potrestáni vězením. Pokud je to prohřešek menší, pravděpodobně budete v obyčejném vězení, kde si ale musite ten čas skutečně odsedět. Tresty bývají v řádu hodin až minut. Délku a okolnosti vašeho pobytu ve vězení zjistíte napsáník “ /jailstatus“ do chatu, celkový seznam všech zabanovaných a uvězněných lidí je na adrese s.majncraft.cz/banlist. Vaše věci vám budou vráceny po ukončení pobytu.

Pro větší provinilce je zde Gulag. Gulag pracuje na principu nucených prací. V závislosti na délce trestu dostanete přidělený úkol, jako nakopat bednu kamene, dvojbednu dřeva atp. Nesnažte se z vězení utéct, je to marné, akorát si prodloužíte pobyt.

Ti nejhorší dostanou ban přímo na MC účet. Odvolání je v tomto případě celkem marné, neboť musíte být opravdu velcí potížisti, abyste ho obdrželi.

Pokud se chcete proti banu odvolat, napište nejdříve moderátorovi, který vám ban udělil ve hře, nebo na IRC. Pokud vám to řekne, napište o tom příspěvek na fóru. Nepište na fórum dřív, než to řeknete modovi, který vás zabanoval.

 

Pluginy a chat

Chat:

Chat má několik základních příkazů, zbytek je popsán v CJDZ

/tell jméno zpráva – napíše soukromou zprávu určenému hráči.

/r zpráva: odpoví na poslední soukromou zprávu.

/l  zpráva: odešle se do kanálu Local – všem lidem v okolí cca 250 kostek.

/g zpráva:  odešle se do kanálu Global – ten vidí úplně všichni.

/h zpráva: odešle se do kanálu Help – sem jsou určené převážně dotazy a žádosti o pomoc.

/t zpráva: odešle se do kanálu Trade – obchod, nabídky atp.

/ch g,l,h,t – zprávy se budou automaticky odesílat do daného kanálu.

 

Pluginy:

iConomy – netřeba představovat, popsáno v CJDZ

Chest protection – taktéž v CJDZ

Pasture plugin – zvířata následují i stick – hůlku

MobHealth – v chatu se objevují životy moba, na kterého se útočí

EggCatcher – když hodíte vejce na moba, je šance že dostanete jeho spawn vejce

Jak vydělat?

Asi nejsnažším způsobem je výše zmiňované kácení stromů. To je naneštěstí poněkud nudné, ale naštěstí máme více možností.

Enchování itemů a jejich prodávání je relativně dobrý výdělek, ovšem záleží na trhu, zda-li není krumpáči zahlcený a také na štěstí při enchantingu. Jedna veřejná XP farma je u Nepster_CZ – u stanice nethermetra hyna4 je křižovatka metra s CNC. Postavte se tak, aby pře vámi bylo stoupání a za vámi stanice metra. Pak se dejte doprava a portál v cestě vás zavede do trapky. Pozor, chodí tam docela dost lidí.

Další možností je pro někoho pracovat. Je ovšem těžké najít dobrou práci, při které by vás nikdo neošidil. Vše záleží na zaměstnavateli a jeho štědrosti.

Můžete také těžit vzácné materiály, doporučuji Akordův podrobný návod o technikách těžení (již brzy!). Tato metoda také záleží na stavu trhu a cen vzácných surovin.

Různé obchůdky moc nedoporučuji, protože všechny možné obchody již existují a jen na málo surovinách se dá dostatečně vydělat – vlna ve velkém množství, a spawn vejce jsou osvědčené, obchůdky s enchantovanými věcmi mohou také vydělávat, ale až moc záleží na tom, zdali to někdo koupí.

A jako poslední zde máme výhry z Eventů – potřebujete ovšem velkou dávku štěstí a/nebo šikovnosti a odměny nebývají závratné.

Nyní se také objevila Aukce:  (auction.majncraft.cz), kde můžete prodávat a kupovat věci, které si pak můžete vyzvednout v mnoha aukčních bodech, které jsou v každém městě.

 

Často kladené otázky

 

Postupně se budou přidávat.

 

 

Tak, a je tady konec. Průvodce se bude časem doplňovat, nebojte se ho čas od času přečíst znova! Doufám, že se vám můj průvodce líbil. Užijte si hru na Majncraftu, chovejte se slušně, nedělejte bordel, nebojte se zeptat a vůbec, běžte už hrát!

Akord

Přihlásit se...

Zapomenutéheslo ?

Registruj se u nás!