Pauctův průvodce Majncraftem: Doprava

Bojíte se, že budete kvůli jednomu obchodu, setkání, eventu či kvůli čemukoliv jinému muset běhat skrz divočinu přes půl mapy? Bojíte se, že je to tak daleko, že si na jednu takovou cestu budete muset vynahradit půl dne? Majncraft myslí i na tohle, proto je zde mnoho způsobů, jak dlouhou a strastiplnou cestu změnit v krátký a příjemný zážitek. A jaké druhy dopravy to tedy jsou?

NETHERMETRO

Prvním a zároveň nejdůležitějším způsobem dopravy je Nethermetro. Jak již z názvu vyplývá, jedná se o několik tubusů s kolejemi, které probíhají Netherem a které představují druhou nejrychlejší možnost, jak se dostat z bodu A do bodu B. Hlavní výhoda Nethermetra spočívá v tom, že 1 blok v Netheru představuje 8 bloků v reálném světě (overworldu) a cesta je tak osmkrát rychlejší. Na rozdíl od povrchové dopravy je zde ale jízda značně nezáživná (kromě občasných ¨náletů¨ pekelných čuníků), což nevylepšuje ani chmurná vyhlídka na nevlídnou krajinu Netheru.

Linky:

Nethermetro má v současné době 3 základní linky (na mapě níže jsou značeny 4 a jsou značeny v jiných barvách)- Modrá, červená a žlutá.

Modrá– Spojuje Blaze trapku a město Diastone. Na své trase prochází přes města jako Shardizard, Paradajs, Kráter nebo Federace a zastavuje také v Pískovně.

Červená– Spojuje Ovčín a trapku ExionBlaze. Projíždí například přes Diastone, Vernehill, Porubu, Pískovnu, Summer Town nebo Winterhold.

Žlutá– Nejkratší linka Nethermetra spojuje Miami a Nether Village. Zastavuje mimo jiné také v Irisu, Miracle Hill, Pískovně nebo v Chemičce (New York).

Klady a zápory:

+ Rychlá jízda

+ Poměrně dobrá dostupnost

– Vcelku nezáživná jízda

– Nebezpečí ze strany pekelných čuníků

– Malá rozšířenost

CNC

CNC, neboli Centrální Nether Cesty jsou dva bloky široké cestičky probíhající Netherem, které spojují odlehlejší projekty s nejbližší stanicí Nethermetra. Není předem určená jejich výška, proto se různě kříží a nepozorný cestovatel se zde může jednoduše ztratit. CNC lze na rozdíl od Nethermetra stavět poměrně bez omezení, je nutné při tom ale dodržovat základní tvar- tj. dva bloky široká cesta ze stone bricků a tři bloky vysoký strop ze skla (nejnižší vrstva bloků je ze stonebricků).

Klady a zápory:

+ Spojují prakticky každé místo na světě

– Chaotické, neznalý nováček se může rychle ztratit

LETECKÁ DOPRAVA (PORTY)

Nejrychlejší, ale zároveň nejméně vanilla-like druh cestování jsou letadla, neboli také porty. Spojují výhradně vzdálená místa (většinou rohy mapy), díky čemuž se eliminuje hustota zalidnění v centru mapy a lidé se rozutečou na vzdálenějších oblastí. Každý z portů má specifický vzhled dopravního prostředku, který charakterizuje cílovou oblast (Např. na Spawn létá supermoderní vrtulník, kdežto do Wanery vzducholoď). Míst, kde se porty nacházejí, je celkem 6- Spawn, Pískovna, Wanera, Lister City, Benátky a Tábořiště v divočině (jednosměrná linka).  Na Pískovnu se lze dostat odkudkoliv, na Spawn pouze z Pískovny. Na ostatní místa se lze dostat naktéž z Pískovny. Tábořiště v divočině je jednosměrná linka ze Spawnu.

Klady a zápory:

+ Rychlé cestování na dlouhé vzdálenosti

– Není to vanilla-like myšlenka

– Možné dlouhé čekání na odlet

Mapa Nethermetra (včetně lokálních tratí) a letecké dopravy od Pompeia. Plná velikost.

CESTA Z MĚSTA

Cesta z města je rozsáhlý projekt, který má za cíl spojit co nejvíce projektů cestou v overworldu. Cesta se dělí na dvě „části“ – Sever (Vede Lohakar) a Jih/Vede Utheraptor). Pomyslná hranice těchto částí je Pískovna. Celkově se Cesta dělí na takové pomyslné dálnice, které však (stejně jako jejich některé příbuzné v reálném světě) nemají přesně označený začátek a konec, tudíž nelze přesně zmapovat, kudy vedou. Pokud chcete svůj projekt nechat napojit na Cestu z Města, musíte se nejdříve domluvit s vedoucím části, kde se váš projekt nachází, a až poté začít s připojováním. Při stavbě se však (pokud není udělena vyjímka) musí dodržovat základní design – tj. 3 bloky stone bricků a po stranách 1 blok písku.

Klady a zápory:

+ Krásný výhled na krajinu

+ Poměrně dobrá organizace (prakticky se nemůžete ztratit)

– Pomalé, vhodné spíše pro vyhlídkové cestovatele

 POVRCHOVÁ ŽELEZNICE

Klasická povrchová železnice je nejméně rozšířeným způsobem dopravy na Majncraftu. Prakticky existuje jen několik linek, tou nejznámější je linka Pískovna- New York Town. Železnice nemá žádný předem daný design, proto se jednotlivé linky od sebe liší.

Nejznámější linky:

Pískovna- New York Town, Pískovna- Gulag, New York Town- Paradajs

Klady a zápory: 

+ Zajímavé tvary tubusů

– Pomalé a málo rozšířené

 

  • Rendery vytvořil Bedrych
  • Mapu Nethermetra vytvořil Pompeius

Doufám, že se Vám článek líbil :-)

 

  • Po dlouhé době jsem zpět, od teď by proto měly vycházet mé články přibližně jednou týdně
  • Pomalu ale jistě se blížím ke konci veřejných projektů, tudíž se v nejbližší době vrhnu na města
  • Fotky z Netheru jsou záměrně nerenderované, tak se nelekněte :-)

Někdy na počtenou,

Paucto

 

 

 

Tagged with: , ,

Přihlásit se...

Zapomenutéheslo ?

Registruj se u nás!