Space Station 13

Líbí se Vám jak v Minecraftu jde všechno rozebrat do poslední kostičky? Zajímá Vás sci-fi tématika? Chcete se naučit skládat urychlovače částic a tvořit s nimi černé díry, upravovat atmosférické systémy tak, že na stanici možná nikdo nepřežije? Chcete si hrát na genetika který z opice udělá člověka se superschopnostmi? Nebo na robotického inženýra, který vezme lidský mozek a udělá z člověka robota jen proto aby se ho zmíněný robot v zápětí pokusil zabít? Nebo ten bordel snad chcete řídit jako kapitán, či všechny šmírovat a skřípat ve dveřích jako umělá inteligence? A nebo jen dělat (ne)pořádek jako člen ochranky, který může otravovat život každého kdo se mu znelíbí?

Můstek (nahoře), konferenční místnost (vlevo) a jádro umělé inteligence (vpravo dole). S každým předmětem ve hře můžete nějak interagovat. Každý pixel (třeba u baterií a počítačů) má často speciální význam.

Pak dejte šanci hře Space Station 13, hře, která je kompletně zdarma (open source); hře, která do posledního detailu simuluje život na vesmírné stanici. Včetně vetřelců, biologických rizik, vesmírných kaprů a sabotérů. Všechno jde rozebrat (a ještě víc toho jde prostě rozbít), složit a vyrobit; stanici můžete klidně celou přestavět, když na to přijde. Distribuce a generování energie, atmosferické systémy, výroba jídla, výzkum technologií, virů, toxinů a bůhví čeho ještě. Je jen na Vás (a vašich „nadřízených“), čemu se budete věnovat.

Zaujal jsem Vás? Čtěte dál, nebo se rovnou připojte.

Popis hry

Space Station 13 je open-source 2D top-down online RPG, které se hraje na kola. Každé kolo představuje život jedné posádky na stanici a trvá obvykle do první katastrofy (kdy se zavolá záchranný raketoplán, který zbývající posádku odveze), nebo dokud se (v některých gamemódech) nesplní určitý úkol, nebo – naprosto výjimečně – už hra trvá hodně dlouho, a tak se zavolá crew transfer, kdy se „vymění“ posádka, a všechno začne zase odznova. Jedno kolo obvykle trvá půl hodiny až hodinu, ale nejsou neobvyklé ani extrémy jako pět minut (stanici požere černá díra) nebo pět hodin (když je posádka malá a není moc co dělat). Hra většinu z vás asi nezaujme grafikou, která ustoupila ceně (zmínil jsem, že je to zdarma?) a hloubce zpracování, v níž je největší síla této hry. Ale dejte tomu šanci – je docela možné, že vás to chytne a nepustí.

Průběh kola

V každém kole se vžijete do role jednoho z obyvatel vesmírné stanice a podle vybrané práce se budete podílet na tom, aby vše na stanici běželo hladce. Hra klade velký důraz na roleplaying, což je zábavnější než se na první pohled může znát. Neexistují žádné schopnosti nebo levely jako jsou v jiných hrách. Jediné co Vás limituje jsou Vaše znalosti hry a pravidla serverů. S tím souvisí jedna z výhod SS13 – hra je až na některé uzavřené větve kódu open source a kdokoliv s náležitými znalostmi a hardwarem si může vytvořit server a do již tak propracované hry přidávat další funkce. Nelíbí se Vám výchozí mapa? Můžete si udělat vlastní. Chcete si napsat nový generátor energie? Žádný problém. Ale nebudeme zabíhat do detailů.

Jak jsem již sliboval v úvodu, hra je neuvěřitelně propracovaná. Kupříkladu atmosféra a fyzikální model. Jak jistě víte, ve vesmíru je vakuum. Když rozbijete okno, zeď, nebo prostě cokoliv co sousedí s vesmírem, dojde ke spojení zmíněného vakua a vnitřní atmosféry stanice. Jaký efekt to bude mít asi tušíte – vše co není přišroubované odletí směrem k trhlině (včetně lidí). Nemluvě o sekundárních účincích – nízký tlak a malý obsah kyslíku v atmosféře je pro lidi smrtelný. Neuniknete-li během pár desítek sekund, omdlíte a s největší pravděpodobností Vás už nikdo nezachrání. Poškozené okno nebo zeď pak někdo s ochranným oblekem musí opravit, na což potřebuje vhodné nástroje a materiály. A pak je ještě potřeba celou oblast znovu natlakovat. Ventilační systém je tvořen potrubím. To, pokud je poškozené, nemůže plnit svou funkci a tak k natlakování nedojde. Samozřejmě, pokud nefunguje elektřina nebo je poškozená kabeláž, tak to taky nebude fungovat Ventilátory i ovladače atmosféry totiž taky běží na elektřinu. A to je jen ochutnávka. Hra je velice složitá a nabízí obrovské množství možností pro zvědavé hráče. Naučili jste se jednu profesi? Zbývá Vám přibližně 20 dalších. Nemluvě o tom že vše krásně zapadá do roleplayingu, a tudíž můžete spolu se svými herními zkušenostmi rozvíjet i svou postavu a její vztahy s ostatními hráči.

I vesmírná stanice potřebuje vězení pro dlouhodobě neposlušnou posádku. Kdo dovolil tamtomu technikovi (vpravo nahoře) takhle se procházet u zdí vězení? No, zeď rozebrat nemůže, nikoho by tak neosvobodil – jen by vyletěli do vesmíru a zemřeli. Co za maso se tam před ním vznáší snad ani nechci vědět.

Specialitkou pro hráče, které hrát za „obyčejné lidi“ nebaví jsou křemíkové pozice. Tím se myslí kyborgové a AI, neboli umělá inteligence. Hraní za obě tyto profese je velice odlišné a doporučuje se spíše již zkušenějším hráčům. AI bývá většinou jen jedno a protože má na starost celou stanici, očekává se, že hru budete mít v malíčku. Každopádně to představuje úplně odlišný styl hry, který otevírá mnoho dalších možností. AI kupříkladu musí poslouchat své zákony. Ale ty se dají měnit pomocí počítače v chráněné místnosti. A když někdo, řekněme ne zrovna přítel posádky, změní zákony AI na něco jako „Plasma a teplota 5000°C je pro posádku ideální,“ mají všichni o zábavu postaráno, protože můžete ovládat cokoliv elektronického na stanici. K tomu ovšem potřebujete kamery, a ty nejsou všude. Provázanost všech herních pozic se zde opět projevuje, protože pokud AI někde chybí kamera, musíte požádat inženýra aby Vám ji nainstaloval. A ten zase musí požádat skladníky aby objednali součástky. A tak dále, a tak dále. Celé to vytváří velice návykovou směs.

Role postav a roleplaying

To by ale i tak brzy omrzelo. Přeci jen, málokdy se něco rozbije samo od sebe. No dobře, to není až tak pravda – pořád se něco rozbíjí. Od šílené AI, která zjistila, že bytosti na bázi uhlíku jsou přítěž, přes zásahy meteoritů, až po geneticky modifikované roští které bleskově zaroste celou stanici. Občas tomu zkrátka musíme trochu pomoci. K tomu slouží tzv. Antagonisti – hráči, kteří se sice tváří jako obyčejná posádka, ale mají určité skryté cíle a k tomu aby jich dosáhli mohou použít libovolných metod. Že jich je opravdu mnoho, jste z předchozího popisu snad pochopili. Běžný hráč griefovat, tj. ničit stanici, zabíjet ostatní, vypouštět plazmu, atp. nesmí. Antagonisti mají výjimku a poškození mohou využít např. k odvedení pozornosti. Druhů antagonistů a herních módů, které s nimi souvisí, je mnoho, a nestojí za vyjmenování (jste-li zvědaví, podívejte se na wikipedii). Tím vším se opět proplétá roleplaying a tudíž jste-li chycen, můžete se nejen pokusit utéct hrubou silou (která obvykle končí vaší smrtí), ale můžete se třeba z činu zkusit vymluvit, nebo si dopředu najít společníky, kteří vás budou bránit. Usvědčení se ale můžete i elegantně vyhnout. Stačí po sobě zametat stopy jako krev na podlaze, otisky prstů na vražedných nástrojích, mrtvé tělo (může skončit třeba jako součást receptu v dortu pro posádku), … Opět záleží hlavně na vás a vaší fantazii, jak moc chcete využívat možností hry a roleplayingu. Určité minimum je povinné, ale většinou se stačí řídit rozumem.

levé křídlo nemocnice

Jak hrát?

Jak jste si nejspíše všimli, hra je velice složitá. Podrobnější slohovku najdete na Fóru (několikrát podrobnější verze tohoto, ale pořád jde jen o základy hry). Pro obecné informace je vhodná wiki (anglická, Baystation verze) a pro konkrétní informace již web/fórum serveru na kterém hodláte hrát. Pamatujte na to, že většina serverů má pravidla odlišná. Vždy si přečtete pravidla serveru, ušetří Vám to spoustu problémů. Nespoléhejte se na informace o pravidlech uvedené na wiki, jelikož mohou být nepřesné nebo zcela mylné.

V rámci roleplayingu je důležité také odlišovat dva hlavní herní chaty. Prvním je OOC (neboli out-of-character; ve hře do něj píšete pomocí OOC „text“). Vidí ho všichni hráči. Je určený pro věci které se konkrétně netýkají hry, resp. aktuálně probíhajícího kola (pokud není stanoveno jinak). Druhým je Say (příkaz Say „Hello World!“). To je již herní chat, který představuje to, co říká vaše postava. Má jen omezený dosah (pokud zrovna nemluvíte do své vysílačky nebo intercomu stanice) a měli byste v něm dodržovat alespoň základy roleplayingu (zkrátka mluvte tak, jako by mluvila vaše postava, a nepoužívejte netspeakové zkratky jako „lol, rtfm, kk“ apod.). Konkrétní „úroveň“ roleplayingu závisí opět na pravidlech serveru. Doporučuji se pro začátek vyhýbat heavy-roleplaying serverům jelikož Vám to hodně ztíží začátky, a snadno si tam vysloužíte ban.

Server Titan Station Alpha

Rádi vás uvidíme na našem serveru. Výhodou je, že je jeden z těch menších a má slušnou českou komunitu, kde vám určitě někdo pomůže či poradí. I tak ale pamatujte, že ve hře se mluví striktně anglicky.

Pokud se chcete připojit:

  1. Zaregistrujte se na webu BYOND
  2. Stáhněte jejich klienta, nainstalujte ho, spusťte a přihlašte se (nyní můžete v menu her vlevo najít Space Station 13 a pak v pravém panelu libovolný server)
  3. Připojte se na náš server buďto přes odkaz, vytvoření zástupce na ploše, nebo ctrl+o v klientu – adresa serveru je byond://31.31.78.46:22222

Závěr

Pokud jste se dočetli až sem, nezbývá, než poděkovat. Zkuste překonat strmou křivku učení, na kterou možná narazíte, jazykovou bariéru i fakt, že to graficky není zrovna Crysis. Stojí to za to.

Přihlásit se...

Zapomenutéheslo ?

Registruj se u nás!